O nas

Misja

Budujemy jedyny w Polsce Dom dla Osób Niesłyszących, spełniając marzenie ks. Czesława Wali.

Ksiądz Infułat Czesław Wala, będąc jeszcze w Kałkowie, podejmował wiele inicjatyw wspierających osoby z uszkodzonym słuchem. Zawsze dostrzegał w nich ogromny potencjał, a poprzez swoje działania pozwalał rozwinąć skrzydła ludziom ambitnym, lecz zepchniętym na margines z powodu swej niepełnosprawności. Często powtarzał słowa: „Dopóki żyję, to pomagam”.

Dom dla Osób Niesłyszących, którego budowa trwa w Rudniku nad Sanem, ma być kolejną formą wsparcia dla osób niepełnosprawnych słuchowo. Ks. Czesław Wala raz przy wsparciu Fundacji, pragnął otoczyć stałą pomocą swoich niepełnosprawnych przyjaciół – zapewnić im miejsce, gdzie poczuliby się jak u siebie i mogli w pełni korzystać z życia.

Przeznaczył na ten cel cały swój majątek odziedziczony po rodzicach, przede wszystkim teren malowniczo położony w lesie, który został ogrodzony i na którym została wyko0nana część fundamentów.

Będąc na emeryturze w Rudniku – mimo ciągłej walki o zdrowie – Patron naszej Fundacji robił wszystko, by dokończyć rozpoczętą budowę. To było JEGO WIELKIE MARZENIE. Całą swą energię kierował na to, by zgromadzić fundusze i dokończyć ostatnie dzieło życia.

Teraz my wypełniamy Jego testament, kontynuując dzieło budowy Domu dla Osób Niesłyszących w Rudniku nad Sanem.

Naszą misję jest:

1. Opieka nad osobami niesłyszącymi, niedosłyszącymi oraz niesłyszącymi  niedosłyszącymi z innymi niepełnosprawnościami.
  2. Działalność na rzecz osób niesłyszących, niedosłyszących oraz niesłyszących i    niedosłyszących z inną niepełnosprawnością w zakresie wyrównywania szans tych   osób  i ich rodzin w dostępie do materialnych dóbr kultury i sztuki oraz w dostępie do  obiektów użyteczności publicznej (muzeów, teatrów, urzędów, obiektów sakralnych, zabytkowych itp.).
  3. Działalność charytatywna.
  4. Ochrona i promocja zdrowia, w tym działalności leczniczej w rozumieniu ustawy z dnia 15  kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 991, z późn. zm.),
  5. Działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym.
  6. Wybudowanie i prowadzenie Ogólnopolskiego Domu dla Osób Niesłyszących im. ks. Czesława Wali w Rudniku nad Sanem.
  7. Inicjowanie i wspieranie działań służących rozwojowi życia religijnego i kulturalnego, sportu, turystyki i aktywnego wypoczynku.
  8. Działania związane z ochroną dóbr kultury, podtrzymywaniem tradycji narodowej, pielęgnowaniem polskości oraz rozwojem świadomości narodowej, obywatelskiej, religijnej  i kulturowej.
  9. Działania edukacyjne dla osób niepełnosprawnych i na ich rzecz.
  10. Działania w zakresie promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych.
  11. Propagowanie i ochronę praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań   wspomagających rozwój demokracji.
  12. Działanie na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.
  13. Działalność na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka.
  14.  Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym.

RADA FUNDACJI

• DANUTA PARTYKA
  • WŁADYSŁAWA BINKOWSKA
  • WACŁAW PIĘDEL

Kto kocha, ten jest hojny w miłości!

Zbudujmy razem jedyny z Polsce Dom dla Niesłyszących – pełen miłości, zrozumienia i troski.