1 sierpnia 2024 roku Zarząd Fundacji podjął uchwałę o utworzeniu oraz przyjęciu Regulaminu Mieszkania Wspomaganego im. ks. Czesława Waliw Rudniku nad Sanem.
Siedzibą mieszkania będzie – stanowiący własność Fundacji – budynek przy ul. Stróżańskiej 105. Budynek został wyremontowany przez Fundację, wyposażony w niezbędny sprzęt. Znajduje się w nim sześć pokoi, w pełni wyposażona kuchnia, pralnia, kaplica, zakrystia, a także pomieszczenia higieniczno-sanitarne na każdym poziomie.
W mieszkaniu świadczone będą:
1) usługi bytowe w postaci miejsca całodobowego pobytu,
2) praca socjalna – dostosowana do indywidualnych potrzeb mieszkańców.
W mieszkaniu zapewnione będą usługi obejmujące pomoc:
1) osobom w podeszłym wieku w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, dotyczących:
a) utrzymania higieny osobistej,
c) ubierania się,
d) prania i sprzątania,
e) zakupów i przygotowywania posiłków,
f) załatwiania spraw osobistych i urzędowych;
2) osobom korzystającym ze wsparcia w Mieszkaniu w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu dotyczących:
a) zaspokojenia codziennych potrzeb życiowych,
b) efektywnego zarządzania czasem,
c) prowadzenia gospodarstwa domowego,
d) podjęcia i utrzymania zatrudnienia, w przypadku gdy osoba korzystająca ze wsparcia jest zdolna do wykonywania pracy;
3) w realizacji kontaktów społecznych przez umożliwienie osobom korzystającym ze wsparcia w mieszkaniu wspomaganym:
a) utrzymywania więzi rodzinnych,
b) uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej,
c) rozwiązywania konfliktów interpersonalnych i rozwijania autonomii decyzyjnej.
Usługi będą świadczone na rzecz osób wymagających takich usług w różnych porach dnia i adekwatnie do występujących potrzeb.
W mieszkaniu będą mogły zamieszkać osoby z terenu całego kraju. Jest przeznaczone dla co najmniej czterech osób pełnoletnich, niesłyszących, niedosłyszących oraz niesłyszących i niedosłyszących z inną niepełnosprawnością które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu – sprawne fizycznie (nie poruszające się na wózkach inwalidzkich). W przypadku braku zainteresowania mieszkaniem przez te osoby, w mieszkaniu będą mogły zamieszkać inne osoby. Po rejestracji mieszkania u Wojewody Podkarpackiego, rozpocznie się proces naboru.
Tym samym Fundacja rozpocznie działalność na rzecz osób niesłyszących, aktualnie w małej skali, jednakże w trakcie budowy znajduje się Ogólnopolski Dom dla Osób Niesłyszących dla co najmniej 70 osób.