MINĄŁ ROK DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI

21 lutego 2023 roku doszło do istotnych zmian w składach osobowych organów Fundacji. Wybrani  zostali m. in. nowy prezes i wiceprezes Zarządu oraz niemalże w całości nowy skład Rady Fundacji. Przyjęty został plan działania Fundacji. Ustalono przede wszystkim, iż czynione będą wszelkie możliwe starania, mające na celu doprowadzić do wznowienia rozpoczętej budowy Ogólnopolskiego Domu dla Osób Niesłyszących im. ks. Czesława Wali. Skierowano  129 wystąpień o wsparcie i pomoc finansową do osób prawnych i osób fizycznych. Niestety, nie udało się uzyskać znaczącej pomocy, dzięki której budowa mogłaby być wznowiona. Podjęto próbę nawiązania współpracy  z Polskim Związkiem Głuchych – bez reakcji z ich strony. Nawiązano kontakt  z Krajowym Duszpasterzem Głuchych.

Podjęliśmy działania w zakresie urządzenia Izby Pamięci ks. Czesława Wali w Jego domu rodzinnym, będącym aktualnie własnością Fundacji „Światło – Życie” w Katowicach. Przeprowadzono rozmowy
w Fundacją, Biskupem Radomskim i Ruchem „Światło – Życie” Diecezji Radomskiej – niestety bez pozytywnych efektów.

Zakończyliśmy budowę Pomnika Stulecia Odzyskania Niepodległości     Do wykonania pozostał 57. metrowej długości różaniec.
Zorganizowaliśmy pielgrzymkę do Kałkowa do grobu ks. Czesława Wali.

Ponadto w 2023 roku, między innymi:

1. Prowadziliśmy rozmowy z wykonawcami w kwestii dokończenia budowy Pomnika Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości i Ogólnopolskiego Domu dla Osób Niesłyszących im. ks. Czesława Wali w Rudniku nad Sanem.
  2. Opracowany został nowy kosztorys inwestorski budowy domu wg aktualnych cen. Koszt budowy wynosi ponad 16 mln. zł.
  3. Wystąpienie do Sióstr Salezjanek w Rzymie w sprawie darowania na rzecz Fundacji Rodzinnego Domu Pomocy w Rudniku nad Sanem  przy ul. Stróżańskiej 105. Aktualnie zakończony został remont budynku, trwa urządzenie pomieszczeń. Planujemy przeznaczyć do zamieszkania przez osoby niesłyszące.
  4. Spotkaliśmy się  z posłem – ministrem Rafałem Weberem.
  5. Działaliśmy na rzecz pozyskania 1,5 % podatku.
  6. Spotkaliśmy się z posłem Jerzym Paulem.
  7. Spotkaliśmy się z biskupem radomskim.
  8. Spotkaliśmy się w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie w sprawie środków na budowę domu.
  9. W Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Rzeszowie rozmawialiśmy z jego dyrektorem, przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, przy udziale starosty niżańskiego.
  10. Spotkaliśmy się z biskupem sandomierskim.
  11. Byliśmy na spotkaniu w Krakowie  z  prof. Janem Dudą (ojcem Prezydenta RP) prosząc o wsparcie (rodzice Prezydenta RP byli dokonali wmurowania aktu erekcyjnego budowy domu.
  12. Spotkaliśmy się w Warszawie  z doradcą premiera Jacka Sasina.
  13. Podjęliśmy nieudaną próbę spotkania z Jarosławem Kaczyńskim.
  14. Spotkaliśmy się z senator Janiną Sagatowską.
  15. Zawarliśmy akt notarialnej umowy darowizny budynku przy ul. Stróżańskiej 105.
  16. Spotkaliśmy się  z siostrą Neve Lucia Ingrosso – przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Salezjanek Najświętszych Serc z Rzymu.
  17. Rozmawialiśmy z kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudniku nad Sanem  w sprawie formy przyszłego użytkowania i finansowania budynku przy ul. Stróżańskiej 105.
  18. Rozmawialiśmy z p. naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego  w Nisku.
  19. Rozmawialiśmy  z dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
  20. Zapewniliśmy wykonanie wszystkich kontroli okresowych stanu technicznego budynku przy ul. Stróżańskiej 105, a także zawarliśmy umowy na dostawy mediów do budynku.
  21. Przesłaliśmy do biskupa radomskiego interwencyjne  pisma w sprawie odzyskania domu rodzinnego ks. Czesława Wali, celem utworzenia w nim Izby Pamięci ks/ Czesława Wala.
  22. Spotkaliśmy się z Lucjuszem Nadbereżnym – prezydentem Miasta Stalowej Woli.
  23. Spotkaliśmy się z Adamem Machem – wicestarostą niżańskim.
  24. Rozmawialiśmy z dyrektorem ZS w Jeżowem w sprawie wykonania przez szkolę w ramach praktyki robót budowlanych w budynku przy ul. Stróżańskiej 105.
  25. Rozmawialiśmy z dyrektorem „budowlanki” w Stalowej Woli w sprawie wykonania robót   w budynku przy ul. Stróżańskiej 105.
  26. Spotkaliśmy się ze Starostą Niżańskim.
  27. Spotkaliśmy się w DPS w Jeżowem w sprawie organizacji  ośrodka dla niesłyszących w Rudniku nad Sanem.
  28. Nawiązaliśmy kontakt z Fundacją „Przystań”, prowadzącą rodzinny dom pomocy.

21 lutego 2024 roku Rada Fundacji pozytywnie oceniła działalność Zarządu Fundacji.

W tym roku przed nami również mnóstwo pracy. Zarząd przyjął program działania na ten rok. W tej chwili ważnym zadaniem jest urządzenie Rodzinnego Domu Pomocy Osobom Niesłyszącym, Bezdomnym, Samotnym i Wykluczonym Społecznie w Rudniku nad Sanem przy ul. Stróżańskiej 105 i zapewnienie w nim całodobowej opieki dla czterech osób. Najważniejszym zadaniem jest jednak wznowienie robót budowlanych przy budowie Ogólnopolskiego Domu dla Osób Niesłyszących im. ks. Czesława Wali w Rudniku nad Sanem, dla 50. osób stałego  pobytu z całego kraju.

W tym budynku chcemy utworzyć Rodzinny Dom Pomocy Osobom Niesłyszącym, Bezdomnym, Samotnym i Wykluczony Społecznie w Rudniku nad Sanem.